تبلیغات
ایران علمی - شناخت تن انسان۶
 
  به سایت ایران علمی خوش آمدید!    
 
منوی اصلی
لینکهای سریع

آرشیو ماهیانه
شهریور 1386
مرداد 1386
تیر 1386

لینک دوستان

حمایت از ما

ایران علمی

بزرگترین مرجع قالب وبلاگ


نظر سنجی
چه امتیازی به وبلاگ می دهیدتابلوی تبلیغات

شناخت تن انسان۶

شناخت تن انسان6

دندان ها  TEETH: اعضایی هستند که در آرواره بالایی و پایینی از جنس استخوان می رویند و در دهان اغلب مهره داران یافت می شود. بشر بالغ معمولا 32 دندان دارد که در هر آرواره 16 عدد دندان دیده می شود. این دندان ها از نظر شکل و اندازه با یکدیگر تفاوت دارند و به طور کلی  به چهار گونه تقسیم می شوند...

شناخت تن انسان6

دندان ها  TEETH : اعضایی هستند که در آرواره بالایی و پایینی از جنس استخوان می رویند و در دهان اغلب مهره داران یافت می شود. بشر بالغ معمولا 32 دندان دارد که در هر آرواره 16 عدد دندان دیده می شود. این دندان ها از نظر شکل و اندازه با یکدیگر تفاوت دارند و به طور کلی  به چهار گونه تقسیم می شوند. تعداد دندان های پیشین (INCISORS) هشت عدد است و در جلوی دهان قرار گرفته که چهار عدد در آرواره فوقانی و چهار عدد در آرواره پایینی می باشد. دندان های پیشین برای قطع ماده غذایی به کار می روند و کار آن ها شبیه کار قیچی است. پس از دندان های پیش دندان های نیش قرار گرفته، تعداد دندان های نیش چهار عدد است که در طرفین دندان های پیش جایگزین گشته است. دندان های آسیای کوچک پس از دندان های نیش در آرواره ها قرار گرفته و تعداد آن ها هشت می باشد که در هر فک چهار عدد در کنار دندان های نیش قرار گرفته است.

در طول زندگی انسان، یک بار دندان عوض می کند و در طول 6 ماهگی تا 2 سالگی می روید، آن گاه دندان های بلوغ جای ان ها را تا 20 سالگی می گیرد.

در استخوان بندی و دندان های یک فرد بالغ 85% یون فسفات و در حدود 99% یون کلسیم وجود دارد.

روده INTESTINE : لوله ای است که از معده آغاز گشته و به راست روده منتهی می شود. قسمت اول روده باریک است و به نام روده کوچک می باشد. در روده کوچک غذا هضم گشته و به وسیله دیواره آن جذب می گردد.

زبان TONGUE : عضو اصلی حس چشایی است، از این گذشته زبان در انسان عضو مهم تلفظ کلمات است. زبان از تعداد زیادی عضله پدید آمده که با یکدیگر کاملاً پیوند یافته اند.

از این رو زبان به هر سویی می تواند حرکت کند. بافت پوششی زبان که سطح زبان را به واسطه وجود پاپیل ها نا صاف است. در روی این پاپیل ها چهار نوع جوانه چشایی قرار دارد.

حس لامسه نیز در نوک زبان بیشتر از نقاط بدن است.

زردپی TENDON : عبارت است از بافت لیفی بسیار محکمی که عضلات را به استخوان ها متصل می کند. چون عضله منقبض می شود زردپی را به سوی خود می کشد و به این ترتیب استخوان ها را حرکت می دهد.

ستون فقرات BACK BONE : ستون مهره ها یا ستون نخاعی، برای حفاظت نخاع و نگهدارنده تنه به کار می رود.

ستون مهره ها از 33 مهره پدید آمده است که عبارت است از هفت مهره گردنی (مهره های سر) که نخستین آن ها مهره اطلس است و حرکت جمجمه را به صورت های گوناگون ممکن می سازد. دومین مهره گردن مهر آکسیس است که چرخش جمجمه را به هر سو ممکن می سازد. پس از مهره های گردن دوازده مهره پشت قرار دارد که محل اتصال دنده ها است. پس از مهره های پشت 5 مهره کمری قرار دارد که در زیر آ ن ها نیز 5 مهره خارجی قرار دارد. مهره های خارجی در کودکان جدا از هم بوده ولی در دوره بلوغ به هم پیوسته و یکی می شود. پس از آن چهار مهره دنبالچه ای قرار دارد که مثل مهره های خارجی در کودکی جدا از هم ولی در سن بلوغ به هم دیگر می پیوندند.

سلول – یاخته CELLS : کوچکترین واحد ساختمانی بدن را که قادر به انجام همه کارهای حیاتی است، سلول است. سلول ها به طور قابل ملاحظه ای هم از نظر ساختمان و هم از نظر عمل با یکدیگر تفاوت دارند و هر سلول داری وظیفه خاصی است که باید انجام دهد. مثلاً گویچه های سرخ، حمل اکسیژن و ایندرید کربنیک را بر عهده دارند.

گروه هایی از سلول ها که از حیث ساختمانی شبیه هستند همواره با ماده غیر زنده یا ماده میان سلولی موجود در بین آن ها یک بافت را تشکیل می دهد. هر بافت برای انجام اعمال مشخصی تخصص عمل پیدا کرده است، مانند بافت عضلانی که برای انقباض تخصص پیدا کرده است.

ساختمان سلول ها از پروتوپلاسم تشکیل گشته است، کوچکترین سلول زنده، ویروس مولد ذات الجنب و ذات الریه می باشد که میان 125/0 و 150/0 میکرون قطر دارد. یعنی در حدود هزار بار بزرگتر از یک اتم هیدروژن است. این تکه کوچک از حیات، بیش از 40 عمل آنزیمی مختلف نشان داده شده است. سلول های بدن انسان به قدری خرد است که بدون میکروسکوپ دیده نمی شود. (به جز تخم لقاح یافته)

هر سلول از سه قسمت هسته، سیتوپلاسم و غشا تشکیل شده است.

شماره سلول های بدن در حدود سی هزار میلیون میلیون است چون سلول ها خیلی ریز هستند بطوریکه گلبول قرمز که در ردیف سلول های بزرگ است با این حال قطر یک گلبول قرمز در حدود 008/0 میلیمتر است.

بدن نیازمند چندین نوع یاخته گوناگون است از این رو همین قدر که شماره یاخته ها به ده می رسد، تفاوت های جزیی میان آن ها پدید می آید تا برای کار ویژه ای که پس از رشد کامل بدن باید انجام دهند آماده گردند. یاخته هایی که از یک نوع هستند گرد هم می آیند و بافت های بدن را تشکیل می دهند، برخی از یاخته ها پوست، برخی دیگر ماهیچه، استخوان، اعصاب و بافت محکمی که اندام های بدن را به هم مربوط ساخته و نگهداری می کند. اندام هایی نظیر قلب و معده از چند نوع بافت ساخته شده است.

استفاده از مطالب وبلاگ با ذکر نام منبع مجاز است.

پنجشنبه 4 مرداد 1386 نظرات :  بیان انتقادات و پیشنهادات

صفحات و مطالب گذشته
مجموعه قالب های وبلاگ۱
مجموعه قالب های وبلاگ۱
کاربرد های صلح آمیز انرژی هسته ای
رصدخانه های مهم ایران و جهان
نظریه انفجار بزرگ Big Bang
اصطلاحات و واژه های مهم فلسفی – سیاسی – علمی
شناخت تن انسان۱۰(تمام)
شناخت تن انسان۹
شناخت تن انسان۸
شناخت تن انسان۷
شناخت تن انسان۶
شناخت تن انسان۵
شناخت تن انسان۴
شناخت تن انسان۳
صادق هدایت
آمار و اطلاعات
بازدیدها:
امروز:
دیروز:
مجموع بازدیدها:
اطلاعات سایت:
پست ها:
نظرات:

نویسندگان :
مهدی سلطانی (19)

پیوندهای روزانه

خبرنامه
با عضویت در خبرنامه از بروزرسانی این وبلاگ با خبر شوید

جستجو گر
  

پشتیبان
با تشکر از گروه طراحان ایران قالب که مارا در ترجمه و ویرایش این قالب یاری نمودند

Biggest Weblog Template Center

 

صفحه اصلی |  تماس با ما |  پست الکترونیک |  اضافه به علاقه مندی ها |  زیباترین قالب های وبلاگPowered By Mihanblog & Translated By Ir-Template.Com

www.mashhadteam.ir