تبلیغات
ایران علمی - شناخت تن انسان۵
 
  به سایت ایران علمی خوش آمدید!    
 
منوی اصلی
لینکهای سریع

آرشیو ماهیانه
شهریور 1386
مرداد 1386
تیر 1386

لینک دوستان

حمایت از ما

ایران علمی

بزرگترین مرجع قالب وبلاگ


نظر سنجی
چه امتیازی به وبلاگ می دهیدتابلوی تبلیغات

شناخت تن انسان۵

شناخت تن انسان5

جمجمه SKULL : مجموعه استخوان های سر که از مغز محافظت می کند و به شکل جعبه مسدودی است را جمجمه گویند. تعداد استخوان های سر با سه جفت استخوان گوش داخلی جمعاً 28 عدد است. بیشتر استخوان های جمجمه کاملاً به یکدیگر جوش خورده است...

شناخت تن انسان5

جمجمه SKULL : مجموعه استخوان های سر که از مغز محافظت می کند و به شکل جعبه مسدودی است را جمجمه گویند. تعداد استخوان های سر با سه جفت استخوان گوش داخلی جمعاً 28 عدد است.

بیشتر استخوان های جمجمه کاملاً به یکدیگر جوش خورده است. این عمل به وسیله کنگره های ریزی که در لبه استخوان های جمجمه قرار دارد صورت پذیرفته است. به وسیله این دندانه ها مفاصل ثابت محکمی پدید آمده اما اتصال این استخوان ها از آغاز تولد محکم نیست بلکه رفته رفته اتصال استخوان ها به یکدیگر مستحکم تر می شود.

چشم: چشم عبارت است از کره توخالی کوچکی که با مایعی پر گردیده است. جدار کره چشم دارای سه لایه می باشد. لایه خارجی به نام صلبیه است. این لایه عبارت از همان لایه یا پرده ای است که آن را سفیدی چشم گویند. در زیر صلبیه، مشیمیه قرار گرفته که حاوی ذرات رنگین است و رنگ قرنیه از آن پدید می آید. لایه داخلی دیواره کره چشم همان شبکیه می باشد که نسبت به نور حساس است و اعصاب حسی چشم در آن قرار دارد. اعصاب چشم تحت تاثیر نور، امواج الکتریکی کوچکی پدید می آورد و آن را از طریق اعصاب چشم به مغز می فرستد و مغز تصویر را مشخص می کند. در جلو کره چشم پرده صلبیه بدل به قرنیه می گردد که توسط بافت پیوندی پلک ها از آن حفاظت می شود. در جلوی کره چشم در زیر قرنیه مردمک چشم قرار دارد و قابل رویت می باشد. مردمک چشم از پرده مشیمیه پدید آمده و به نام عنبیه است. رنگ چشم مربوط به پرده عنبیه است. در مرکز عنبیه سوراخ کوچکی قرار دارد که به نام مردمک چشم است و نور را از خود عبور می دهد. عضلات حلقوی مردمک اندازه آن را تغییر می دهد و چون نور ضعیف باشد مردمک بزرگ تر خواهد شد. در زیر عنبیه عدسی چشم واقع است. عدسی عبارت از جسم شفافی می باشد که نور تابیده شده از اشیا را به شبکیه هدایت می کند.

کره چشم انسان در حدود 25 میلی متر قطر دارد. در حدود پنج ششم کره چشم در پرده ای رشته ای محکم به نام صلبیه محصور است. رنگ آن سفید و بخشی از آن میان دو پلک دیده می شود.

در جلو چشم بخشی است که در حدود 25 میلی متر قطر و رنگ شفاف و قرنیه نام دارد. لایه ای که از بافت تیره رنگ که همه سطح داخلی صلبیه را پوشانیده و حفره برجسته پشت قرنیه را از بقیه جدا می کند مشیمیه نام دارد.

رنگ های متفاوت قسمتی از چشم سبب شده است تا آن را عنبیه بگویند. عنبیه برای کم یا زیاد کردن نوری که از بیرون وارد پشم می شود وسعت خود را به وسیله تار های ماهیچه ای کوچک زیاد یا کم می کند. سوراخی که در وسط عنبیه واقع است به نام مردمک می باشد. مردمک سوراخی است که از آنجا تنها جهان را می توان دید.

خون BLOOD : خون مواد غذایی را با اکسیژن به همه بدن می رساند و مواد زاید را از بافت ها می گیرد. از این رو خون به عنوان یک سیستم انتقالی است ولی خون تنها می تواند از مسیر مشخصی بگذرد که به آن دستگاه گردش خون می گویند. مایع خون همان پلاسما است که حاوی میلیون ها عضو کوچک به نام گلبول می باشد.

حدود 6 تا 8 درصد بدن را خون تشکیل می دهد. این نسبت در اشخاص مختلف و در مرد و زن اندکی متغیّر است. به عبارت دیگر در مقابل هر کیلوگرم وزن بدن در مرد 77 میلی لیتر خون در زن 66 میلی لیتر خون باید در نظر گرفت یک مرد 70 کیلویی در حدود 4 تا 5 لیتر خون دارد.

80 % حجم کلی خون را آب تشکیل می دهد. قسمت عمده اکسیژن در آب خون حل می شود. ای مقدار آب در حرارت طبیعی بدن در حدود 30 میلی گرم اکسیژن در خود حل می کند. با تنفسی که می کشیم بدن ما 30 میلی لیتر اکسیژن جذب می کند. و چون تنفس های آرام انسان در هر دقیقه 16 بار است. هر یک لیتر خونی که از ریه می گذرد و مقداری اکسیژن دریافت می کند حاوی 385 میلی گرم اکسیژن است و این مقدار 50 برابر اکسیژنی است که آب محتوی در یک لیتر خون می تواند به حالت محلول داشته باشد.

خونی که بار اکسیژن دارد خون شریانی نامیده می شود و چنین خونی تنها در سرخرگ ها یافت می شود و از قلب به سوی بافت های گرسنه اکسیژن می رود. خونی که اکسیژن خود را از دست داده باشد خون وریدی نامیده می شود، این خون در بازگشت از بافت های گرسنه اکسیژن به سوی قلب باز می گردد.

خون مانند منبعی است که سلول های بدن به هنگام نیاز از اکسیژن های آن استفاده می کنند یا اضافات کربن های خود را به این منبع می سپارند.

گروه خونی BLOOD GROUP : خون بدن هر انسان با خون انسان دیگر بسیار تفاوت دارد. این اختلافات بستگی به وجود یا عدم وجود مواد مخصوصی در گلبول های قرمز فرد است. دو نوع از این عناصر به طور خلاصه B.A می باشند که به طور کلی اساس گروه خونی را در انسان تشکیل می دهد. افرادی که در گروه خونی A هستند در گلبول قرمز آن ها تنها ماده B موجود است. همچنین کسانی که دارای گروه خونی B می باشند تنها ماده B در گلبول قرمز آن ها موجود است.

گروهی دارای خونی حاوی دو ماده AB و گروهی فاقد این ماده که آن ها را نیز گروه خونی می گویند.

استفاده از مطالب وبلاگ با ذکر نام منبع مجاز است.

پنجشنبه 4 مرداد 1386 نظرات :  بیان انتقادات و پیشنهادات

صفحات و مطالب گذشته
مجموعه قالب های وبلاگ۱
مجموعه قالب های وبلاگ۱
کاربرد های صلح آمیز انرژی هسته ای
رصدخانه های مهم ایران و جهان
نظریه انفجار بزرگ Big Bang
اصطلاحات و واژه های مهم فلسفی – سیاسی – علمی
شناخت تن انسان۱۰(تمام)
شناخت تن انسان۹
شناخت تن انسان۸
شناخت تن انسان۷
شناخت تن انسان۶
شناخت تن انسان۵
شناخت تن انسان۴
شناخت تن انسان۳
صادق هدایت
آمار و اطلاعات
بازدیدها:
امروز:
دیروز:
مجموع بازدیدها:
اطلاعات سایت:
پست ها:
نظرات:

نویسندگان :
مهدی سلطانی (19)

پیوندهای روزانه

خبرنامه
با عضویت در خبرنامه از بروزرسانی این وبلاگ با خبر شوید

جستجو گر
  

پشتیبان
با تشکر از گروه طراحان ایران قالب که مارا در ترجمه و ویرایش این قالب یاری نمودند

Biggest Weblog Template Center

 

صفحه اصلی |  تماس با ما |  پست الکترونیک |  اضافه به علاقه مندی ها |  زیباترین قالب های وبلاگPowered By Mihanblog & Translated By Ir-Template.Com

www.mashhadteam.ir