تبلیغات
ایران علمی - شناخت تن انسان۴
 
  به سایت ایران علمی خوش آمدید!    
 
منوی اصلی
لینکهای سریع

آرشیو ماهیانه
شهریور 1386
مرداد 1386
تیر 1386

لینک دوستان

حمایت از ما

ایران علمی

بزرگترین مرجع قالب وبلاگ


نظر سنجی
چه امتیازی به وبلاگ می دهیدتابلوی تبلیغات

شناخت تن انسان۴

شناخت تن انسان 4

پوست SKIN: پوست گسترده ترین اندام آدمی است که به صورت ورقه ورقه و پوسته می ریزد پوست بدن یک مرد به طور متوسط حدود 2 متر مربع می باشد، پوست تنها پوشش اعضاء بدن نیست بلکه یکی از اعضاء اصلی بدن به شمار می آید...

شناخت تن انسان 4

پوست SKIN: پوست گسترده ترین اندام آدمی است که به صورت ورقه ورقه و پوسته می ریزد پوست بدن یک مرد به طور متوسط حدود 2 متر مربع می باشد، پوست تنها پوشش اعضاء بدن نیست بلکه یکی از اعضاء اصلی بدن به شمار می آید. پوست بدن را از آسیب ها چون سدی برای ورود میکروب ها و غیره می باشد حفظ می کند. در کاهش یا ازدیاد حرارت بدن نسبت به محیط موثر است و به وسیله غدد عرق خود به عمل دفع گرما کمک می کند.

پوست از دو لایه پدید آمده، لایه خارجی آن به نام روپوست یا اپیدرم و لایه داخلی آن درم یا پوست گفته می شود. در زیر اپیدرم یا روپوست یک لایه سلول قرار گرفته که زنده است و به نام لایه مالپیگی معروف است.

سلول های این لایه دارای رنگ دانه هایی است که رنگ پوست را پدید می آورد.

رفته رفته که سلول های پیر به سوی رو پوست فشرده شده و پس از مردن روپوست را تشکیل می دهد.سلول های سطح بیرونی پوست نیز رفته رفته از میان می آورد و به شکل شوره از سطح پوست کنده می شود. اما در پاشنه پا ها به یکدیگر فشرده شده و شاخی می شود.

ناخن و مو نیز از شاخی شدن نوع مخصوصی از سلول های پوست پدید می آیند. در زیر پوست بافت پیوندی وجود دارد که اعصاب و رگ های خونی مخصوص پوست در آن پراکنده است.

دستگاه تنفس: دستگاه تنفس آدمی در هر دقیقه بین 16 تا 20 بار تنفس می کند که مقدار آن در 16 و در زن ها 18 بار است. هوایی که تنفس می کنم از چند گاز مختلف ترکیب یافته است که چون وارد ریه می شود تغییراتی در آن داده می شوند، یعنی از مقدار اکسیژن آن کاسته و بر مقدار گاز کربونیک آن صد برابر افزوده می شود اما در مقدار ازت و سایر گاز ها تغییری حاصل نمی شود.

سلول هایی که در کار و فعالیت می باشند گاز کربونیک را دفع می کنند و اکسیژن را می گیرند. انسان می تواند برای مدت نسبتا طولانی نفس را در سینه حبس کند زیرا مغز انسان را به نفس کشیدن وا می دارد.

بخار آبی که با هوای بازدم خارج می شود برای تنظیم حرارت بدن است زیرا مقدار انرژی که در بدن تولید می شود به صورت گرما می باشد  و برای این که میزان حرارت در بدن انسان به 37 درجه باقی بماند لازم است که مقداری آب در بدن بخار شود و درجه گرمای بدن به 37 درجه تنزل دهد لذا آن آب بخار می گردد و با هوای بازدم از دهان بیرون می رود زیرا اگر درجه گرما بالا رود دچار تب و ضعف خواهد شد. در هنگامی که آدمی عرق می کند مقداری آب بخار و از بدن خارج می گردد. سگ و گربه فقط از قسمت کف پنجه های خود عرق می نمایند و برای دفع گرما تند تند نفس می کشند. مقدار نیم لیتر آب از راه تنفس از بدن خارج می شود اما مقدار زیادی نیز به طرق مختلف دفع می گردد.

آب در زندگی جانداران تاثیر فراوان دارد مثلا سلول از 60% تا 90% آن آب در 90% خون آب موجود است همین طور بیشتر قسمت های مختلف بدن از مقدار زیادی آب تشکیل شده است اگر انسان آب ننوشد یا غذا ها و میوه هایی که صرف می کند آب نداشته باشد که نیاز بدن را به آب مورد احتیاج تامین کند سلول ها جمع و حرارت بدن زیاد می شود بعد از هوا، آب، نوبت خوراک است آدمی مانند یک موتور بنزینی یا گازوییلی که احتیاج به سوخت دارد که با اکسیژن ترکیب و ایجاد احتراق و تولید انرژی شود بدن انسان نیز احتیاج به غذا دارد تا با اکسیژن که در هنگام دم وارد ریه می شود ترکیب و انرژی مورد نیاز بدن و فراهم ساختن مواد شیمیایی مورد نیاز سلول ها و موادی که مورد احتیاج برای رشد بدن باشد تامین شود .

همان طور که گفته شد آدمی در هر دقیقه 16 تا 20 بار تنفس می کند اما در هنگامی می دود بیش از اندازه عادی و معمول نفس می کشد از راه دهان تنفس می کند تا اکسیژن بیشتری دریافت نماید. کار عمده تنفس، گرفتن اکسیژن و بیرون راندن گاز کربنیک می باشد و در هنگام زمستان اگر از راه دهان نفس بکشیم به واسطه سردی هوا ناراحت می شویم و برای شش ها مضر است در حالی که از راه بینی به واسطه وجود رگ های مویی در حفره بینی که در هنگام سرما پر می شود چون هوا به شش ها برسد گرم می شود.

در دو حفره بینی غده هایی ( آدونویید ) وجود دارد که مانع ورود میکروب به اعماق بدن می شود همچنین لوزه در دهان این کار را می کند بنابراین گاهی غده ها و لوزه به میکروب آلوده می شود و باد می کند و در این صورت آن را عمل می کنند تا مانع تنفس نشود.

نای در جلوی مری و عقب دهان هوا را به شش ها می رساند.

قسمت اول نای که به نام حنجره در مجاورت حلق می باشد در داخل حنجره طناب های صوتی وجود دارد این طناب ها در پرده نازک می باشند که در کنار هم واقع هستند و موقعی که آواز می خوانیم یا سخن می گوییم دو پهلوی این پرده به هم نزدیک و به وسیله ماهیچه ای به هم فشرده می گردد. عبور هوا از بین آن ها پرده های نازک سبب ارتعاش هوا و تولید اصوات مختلف می شود. نای که طولش به 10 و 12 سانتی متر میرسد در زیر حنجره واقع است. دیواره نای خیلی محکم است ولی قابل ارتجاع و کشدار می باشد به طوریکه به آسانی سر را به این طرف و آن طرف و پایین و بالا خم می کنیم.

غضروف هایی در بالای گردن و زیر چانه وجود دارد که برای محافظت نای و حنجره مفید است که نوک تیز آن را سیب آدم و خود غضروف را غده تیرویید گویند، این غده نقش اساسی در رشد و تولید انرژی دارد اما در کار تنفس هیچ دخالتی ندارد و در پشت غده تیرویید، پاراتیرویید قرار دارد که عمل این غده حفظ موازنه کلسیم است.

نای در داخل بدن به دو شاخه تقسیم و هر یک وارد یک شش می گردد که در داخل شش ها باز به نایچه های کوچکتر تقسیم می شود که هر یک از نایچه ها وارد یک کیسه هوا می گردد و تعداد این کیسه ها را برخی یک میلیارد تخمین زده اند.

شبکه مویرگ ها در اطراف دیوار کیسه های هوایی وجود دارد.

استفاده از مطالب وبلاگ با ذکر نام منبع مجاز است.

پنجشنبه 4 مرداد 1386 نظرات :  بیان انتقادات و پیشنهادات

صفحات و مطالب گذشته
مجموعه قالب های وبلاگ۱
مجموعه قالب های وبلاگ۱
کاربرد های صلح آمیز انرژی هسته ای
رصدخانه های مهم ایران و جهان
نظریه انفجار بزرگ Big Bang
اصطلاحات و واژه های مهم فلسفی – سیاسی – علمی
شناخت تن انسان۱۰(تمام)
شناخت تن انسان۹
شناخت تن انسان۸
شناخت تن انسان۷
شناخت تن انسان۶
شناخت تن انسان۵
شناخت تن انسان۴
شناخت تن انسان۳
صادق هدایت
آمار و اطلاعات
بازدیدها:
امروز:
دیروز:
مجموع بازدیدها:
اطلاعات سایت:
پست ها:
نظرات:

نویسندگان :
مهدی سلطانی (19)

پیوندهای روزانه

خبرنامه
با عضویت در خبرنامه از بروزرسانی این وبلاگ با خبر شوید

جستجو گر
  

پشتیبان
با تشکر از گروه طراحان ایران قالب که مارا در ترجمه و ویرایش این قالب یاری نمودند

Biggest Weblog Template Center

 

صفحه اصلی |  تماس با ما |  پست الکترونیک |  اضافه به علاقه مندی ها |  زیباترین قالب های وبلاگPowered By Mihanblog & Translated By Ir-Template.Com

www.mashhadteam.ir