تبلیغات
ایران علمی - شناخت تن انسان2
 
  به سایت ایران علمی خوش آمدید!    
 
منوی اصلی
لینکهای سریع

آرشیو ماهیانه
شهریور 1386
مرداد 1386
تیر 1386

لینک دوستان

حمایت از ما

ایران علمی

بزرگترین مرجع قالب وبلاگ


نظر سنجی
چه امتیازی به وبلاگ می دهیدتابلوی تبلیغات

شناخت تن انسان2

شناخت تن انسان2

تعداد استخوان های بدن انسان:

دست ها 64پاها  62 ستون مهره ها 26دنده ها 24 جمجمه 22 جناغ سینه 1 استخوان جلو گردن1

جمع200

اما بایستی سه جفت استخوان کوچک گوش و 20 استخوان کنجدی را نیز به رقم فوق بیفزاییم. استخوان های کنجدی نرم و اکثرا کوچک می باشند و بیشتر در داخل زردپی های ماهیچه واقع هستند و یکی از این نوع استخوان های کنجدی استخوان کشگک زانو می باشد...

شناخت تن انسان2

تعداد استخوان های بدن انسان:

دست ها 64

پاها  62

ستون مهره ها 26

دنده ها 24

جمجمه 22

جناغ سینه 1

استخوان جلو گردن1

جمع200

اما بایستی سه جفت استخوان کوچک گوش و 20 استخوان کنجدی را نیز به رقم فوق بیفزاییم. استخوان های کنجدی نرم و اکثرا کوچک می باشند و بیشتر در داخل زردپی های ماهیچه واقع هستند و یکی از این نوع استخوان های کنجدی استخوان کشگک زانو می باشد.

استخوان های جمجمه که محافظ مغز سر آدمی هستند محدب و پهن می باشد و از دو لایه سخت که وسط آن استخوان اسفنجی قرار دارد تشکیل گردیده است. استخوان هایی که جمجمه را تشکیل می دهند در نوزاد با هم فاصله دارد اما کم کم که آن طفل رشد می یابد این فاصله از میان می رود.

استخوان دراز که دو سرش گرد است قسمت خارجی بدنه استخوان را پوسته ای به نام ضریع پوشانده که در آن ضریع رگ های کوچک زیادی وجود دارد و غذای استخوان را تامین می کند. در ضریع استخوان اسفنجی مانند است که مغز سرخ زنگ قرار دارد، در نسج های استخوان اسفنجی مانند است که مغز سرخ رنگ قرار دارد در نسج های استخوان اسفنجی است که در هر ثانیه میلیون ها گلبول قرمز به وجود می آید و این گلبول ها بر خلاف سایر گلبول ها دارای هسته و خاصیت تکثیر هستند اما چون وارد خون می شود هسته آن ناپدید می گردد.

استخوان ها به موازات رشد بدن رشد می یابد اما همین که دو غضروفی که در دو سر گرد استخوان قرار دارد سفت و تبدیل به استخوان شود رشد استخوان متوقف می گردد.

استخوان های بدن انسان به صورت لولا مانند دارای مفصل هستند یا دارای مفصل های گلوله مانند و گودی می باشد.

در مفصل ها پرده نازکی قرار دارد که ماده مایع می سازد و همین مایع است که استخوان ها به نرمی بر روی هم می لغزد. چنان چه این پرده و این مایع نقصان یابد یک نوع بیماری که به نام دیسک است به وجود خواهد آمد و علت آن بیماری را، هم حرکات شدید می دانند. برخی از مفصل ها مانند مفصل های دست و پا و آرواره تحتانی حرکت می کند و بعضی از آن ها مانند مفاصل جمجمه هیچ گاه در حرکت نیست.

زمانی که نوزاد پا به این دنیا می گذارد ستون مهره هایش به جز قسمت پایین که خمیده باشد بقیه تقریبا به خط مستقیم است. با زیاد شدن عمر آدمی بر خمیدگی ستون مهره ها به طرف راست افزوده می شود، عده ای علت خمیدگی به طرف راست یا چپ را به علت کار کردن زیاد با دست راست یا دست چپ می دانند. کم کم این خمیدگی بیشتر می گردد، وجود استخوان مهره در بدن انسان است که سبب حرکت دادن سر و بدن می شود یعنی سر را بدون این که تنه برگردانده شود به هر طرف که به بخواهد بر می گرداند.

ستون مهره ها از سی و سه مهره تشکیل شده است اما در بعضی موارد تعداد مهره ها 27 می باشد علتش آن است که 5 مهره در قسمت پایین مهره ها به هم جوش خورده است.

ماهیچه ها و رباط های دراز محافظ مهره ها هستند ورودی همین اصل مهره ها در حرکت تند و سخت از روی هم در نمی رود زیرا ماهیچه ها مهره را به هم متصل کرده است و مهره ها به طور آزادانه ای حرکت می کند.

در وسط ستون فقرات سوراخی وجود دارد که در وسط آن سوراخ ها مغز حرام قرار دارد و مغز حرام با مغز و در نتیجه با تمام بدن در تماس است و اگر بر آن آسیب وارد آید خطرات زیادی برای آدمی در بر دارد از این جهت طبیعت برای نگه داری آن محافظت ها و تدبیر های زیادی به عمل آورده است.

اسکلت SKELETON: چهارچوب استخوانی بدن را گویند که بیش از 200 استخوان دارد. این استخوان ها عبارت است از استخوان های دراز که مثل اهرم عمل می کنند، استخوان های پهن که به صورت محافظ هایی سپر مانند هستند، و استخوان های کوتاه که نیرومند و وزن بدن را تحمل می کنند. دستگاه اسکلتی از دو بخش پدید آمده است. 1- استخوان های محوری 2- استخوان های اندامی

استخوان های محوری، اسکلت مرکزی بدن را تشکیل می دهند و جمجمه، ستون فقرات و قفسه را در بر می گیرد.

جمجمه از بیش از 20 استخوان پدید آمده و از پوسته ای ثابت تشکیل گشته که از مغز حفاظت می کند و به چهره شکل می دهد از این گذشته دارای دارای یک استخوان آرواره پایین که به بالا و پایین و طرفین حرکت می کند.

ستون فقرات با بیش از 30 مهره قوسی به شکل S پدید آمده که وزن بدن روی آن تکیه دارد و سپر حفاظتی نخاع به شمار می آید.

استخوان های اندامی شامل استخوان های دست و پا و استخوان های تکیه گاهی اسکلت بدن آدمی اساس شکل بدن انسان را تشکیل می دهد و از استخوان هایی ساخته شده که به منظور حفظ بدن و شکل دادن به آن مورد لزوم است. اسکلت بدن طوری ساخته شده که بدن انسان را برای حرکت آماده می کند.

استخوان هایی که تشکیل ستون مهره را می دهد عهده دار استقرار تنه هستند.

استفاده از مطالب وبلاگ با ذکر نام منبع مجاز است.

چهارشنبه 3 مرداد 1386 نظرات :  بیان انتقادات و پیشنهادات

صفحات و مطالب گذشته
مجموعه قالب های وبلاگ۱
مجموعه قالب های وبلاگ۱
کاربرد های صلح آمیز انرژی هسته ای
رصدخانه های مهم ایران و جهان
نظریه انفجار بزرگ Big Bang
اصطلاحات و واژه های مهم فلسفی – سیاسی – علمی
شناخت تن انسان۱۰(تمام)
شناخت تن انسان۹
شناخت تن انسان۸
شناخت تن انسان۷
شناخت تن انسان۶
شناخت تن انسان۵
شناخت تن انسان۴
شناخت تن انسان۳
صادق هدایت
آمار و اطلاعات
بازدیدها:
امروز:
دیروز:
مجموع بازدیدها:
اطلاعات سایت:
پست ها:
نظرات:

نویسندگان :
مهدی سلطانی (19)

پیوندهای روزانه

خبرنامه
با عضویت در خبرنامه از بروزرسانی این وبلاگ با خبر شوید

جستجو گر
  

پشتیبان
با تشکر از گروه طراحان ایران قالب که مارا در ترجمه و ویرایش این قالب یاری نمودند

Biggest Weblog Template Center

 

صفحه اصلی |  تماس با ما |  پست الکترونیک |  اضافه به علاقه مندی ها |  زیباترین قالب های وبلاگPowered By Mihanblog & Translated By Ir-Template.Com

www.mashhadteam.ir