تبلیغات
ایران علمی - شناخت تن انسان۸
 
  به سایت ایران علمی خوش آمدید!    
 
منوی اصلی
لینکهای سریع

آرشیو ماهیانه
شهریور 1386
مرداد 1386
تیر 1386

لینک دوستان

حمایت از ما

ایران علمی

بزرگترین مرجع قالب وبلاگ


نظر سنجی
چه امتیازی به وبلاگ می دهیدتابلوی تبلیغات

شناخت تن انسان۸

شناخت تن انسان8

قلب HEART: عبارت از تلمبه ای می باشد که در رسانیدن خون به همه بدن فعالیت می کند. قلب از چهار حفره تشکیل گشته و دارای دیواره عضلانی است (عضله قلب). قلب اندامی است ماهیچه ای و حفره دار که با انقباض خود نیروی لازم را برای انتقال خون در رگ های مختلف تولید می کند...

شناخت تن انسان8

قلب HEART: عبارت از تلمبه ای می باشد که در رسانیدن خون به همه بدن فعالیت می کند. قلب از چهار حفره تشکیل گشته و دارای دیواره عضلانی است. (عضله قلب)

قلب اندامی است ماهیچه ای و حفره دار که با انقباض خود نیروی لازم را برای انتقال خون در رگ های مختلف تولید می کند.

شکل قلب تقریبا مخروطی است و به پهلو کج شده، نوک ان به طرف پایین است. بالای دیافراگم میان دو شش و تقریبا در وسط سینه جا دارد. قلب به دو بخس تقسیم شده است و بر طبق قرار داد قلب راست و قلب چپ نامیده می شود.

قلب چپ عرضاً به دو دسته تقسیم شده است، حفره فوقانی را دهلیز چپ و حفره تحتانی را بطن چپ گویند.

قلب راست را نیز به همان طریق دو قسمت شده است و دو حفره آن دارای نام های مشابه هستند. حفره فوقانی دهلیز راست و حفره تحتانی بطن راست نامیده می شود. قلب از ماهیچه ساخته شده است. همه ماهیچه ها منقبض، یعنی کوچکتر و سفت تر می شوند. سپس رها می گردد یعنی به شکل اولیه در می آیند و دراز میگردند ولی دیگر سفت نیستند.

همه بافت ماهیچه ای قلب در یک موقع منقبض نمی شود بلکه نخست یک قسمت منقبض می شود سپس قسمت دیگر. بدیهی است انقباض ماهیچه قلب حفرات داخلی آنرا کوچکتر می سازد و به محتویات آن ها فشاری قوی وارد می آورد. حفرات قلب پر از خون است. رگ هایی که خون به قلب می آورند سیاهرگ نام دارند. همه خون سر و بازوان و پا ها و روده های شما در سیاهرگ بزرگ می ریزد که به حفره فوقانی سمت راست یعنی دهلیز راست وارد می شود.

خون سیاهرگ وارد حفره فوقانی قلب راست، یعنی دهلیز راست می شود. دهلیز، به محض پر شدن، منقبض می شود و خون درون خود را با فشار وارد حفره تحتانی، یعنی بطن راست می کند. بین دهلیز و بطن راست، دریچه مخصوصی است که تنها جریان خون را در یک جهت مقدور می سازد. این دریچه تا موقع پر شدن بطن همچنان باز می ماند سپس محکم بسته می شود تا خون نتواند به دهلیز باز گردد.

بطن به محض پر شدن، منقبض می شود و خون را با فشار درون رگ بزرگی وارد می سازد که از قلب به سوی شش ها می رود. رگ هایی که خون را از قلب بیرون می برد. سرخرگ نام دارد. این سرخرگ را سرخرگ ششی می گویند. سرخرگ ششی دو شاخه دارد و هر شاخه اش به یکی از شش ها می رود.

دهلیز چپ به محض پر شدن منقبض می شود و خون را با فشار درون حفره تحتانی یعنی بطن چپ می برد. میان این دو حفره نیز مانند حفره های قلب راست، دریچه ای وجود دارد که به آن دریچه دو لختی گویند. اکنون خون به اخرین مرحله سیر خود در قلب رسیده است، بطن چپ قویترین حفره های قلب است و وقتی که منقبض می شود چنان فشار وارد می آورد که خون ظرف یک دقیقه، سراسر بدن را طی می کند. شماره ضربان قلب انسان هفتاد بار در دقیقه است که در شبانه روز به صد هزار بار می رسد.

کبد LIVER : کبد یا جگر بزرگترین غده بدن و به منزله کارخانه شیمیایی در بدن کار می کند. کبد در زیر حجاب حاجز و سطح پایینی آن با روده و کلیه راست تماس دارد. کبد اعمال بسیار زیادی از جمله ذخیره مواد غذایی را در دستگاه گوارش عهده دار است. علاوه بر این ذخیره ویتامین هایی چون A ،B ،C و نیز پروتئین و مس است.

کلیه KIDNY : در انسان دو کلیه وجود دارد که در زیر دیافراگم، عقب روده ها و طرفین مهره های کمر در محلی به نام جایگاه کلیه قرار دارد. به هر کلیه یک سرخرگ بزرگ که منشعب از آئورت است وارد می شود و خون را برای تصفیه به این اندام می آورد. عمل تصفیه خون در کلیه به وسیله اندامک های کوچکی به نام نفرون صورت می گیرد که تعداد آن ها در هر کلیه، متجاوز از یک میلیون نفرون است.خون تصفیه شده به وسیله سیاهرگ از کلیه خارج می شود. از هر کلیه یک لوله به نام میزنای به مثانه می رود. ادرار که مایع حاصل از تصفیه خون و محتوی مواد دفعی آن است، پس از تشکیل در نفرون ها به لوله های جمع کننده که متصل به نفرون ها هستند وارد می شود و از آن جا به درون لگنچه کلیه می ریزد سپس از درون لگنچه وارد میزنای می گردد و از آن جا به مثانه می ریزد. در مثانه ادرار انباشته می شود و پس از پر شدن مثانه، از طریق مجرای خروج ادرار انباشته می شود و پس از پر شدن مثانه، از طریق مجرای خروج ادرار به بیرون دفع می شود.

روابط میان رگ های کلیه، کلیه ها، میزنای، مثانه و مجرای خروج ادرار است.

کلیه از دو بخش مرکزی و قشری تشکیل گشته است:

1- بخش مرکزی شامل قسمت های هرمی شکل است. قاعده هر هرم به سوی قشر کلیه و راس آن به سوی لگنچه می باشد. انشعابات سرخرگ و سیاهرگ کلیه هر یک از هرم ها را فرا گرفته است و درون آن ها اجتماع فشرده ای از مجاری جمع کننده ادرار و قسمت هایی از نفرون دیده می شود.          

2- بخش قشری کلیه در این بخش انشعابات شعاعی سرخرگ ها و سیاهرگ ها دانه های مالپیگی و قسمت های اصلی نفرون وجود دارد. هر هرم و منطقه قشری مربوط به آن یک لب کلیه را تشکیل می دهد.چ

نقش کلیه در تثبیت محیط داخلی بدن: 1- تنظیم آب 2- تشنگی و تنظیم آب خون 3- تنظیم نمک خون 4- تنظیم اسیدیته خون.

استفاده از مطالب وبلاگ با ذکر نام منبع مجاز است.

پنجشنبه 4 مرداد 1386 نظرات :  بیان انتقادات و پیشنهادات

صفحات و مطالب گذشته
مجموعه قالب های وبلاگ۱
مجموعه قالب های وبلاگ۱
کاربرد های صلح آمیز انرژی هسته ای
رصدخانه های مهم ایران و جهان
نظریه انفجار بزرگ Big Bang
اصطلاحات و واژه های مهم فلسفی – سیاسی – علمی
شناخت تن انسان۱۰(تمام)
شناخت تن انسان۹
شناخت تن انسان۸
شناخت تن انسان۷
شناخت تن انسان۶
شناخت تن انسان۵
شناخت تن انسان۴
شناخت تن انسان۳
صادق هدایت
آمار و اطلاعات
بازدیدها:
امروز:
دیروز:
مجموع بازدیدها:
اطلاعات سایت:
پست ها:
نظرات:

نویسندگان :
مهدی سلطانی (19)

پیوندهای روزانه

خبرنامه
با عضویت در خبرنامه از بروزرسانی این وبلاگ با خبر شوید

جستجو گر
  

پشتیبان
با تشکر از گروه طراحان ایران قالب که مارا در ترجمه و ویرایش این قالب یاری نمودند

Biggest Weblog Template Center

 

صفحه اصلی |  تماس با ما |  پست الکترونیک |  اضافه به علاقه مندی ها |  زیباترین قالب های وبلاگPowered By Mihanblog & Translated By Ir-Template.Com

www.mashhadteam.ir