تبلیغات
ایران علمی - شناخت تن انسان۷
 
  به سایت ایران علمی خوش آمدید!    
 
منوی اصلی
لینکهای سریع

آرشیو ماهیانه
شهریور 1386
مرداد 1386
تیر 1386

لینک دوستان

حمایت از ما

ایران علمی

بزرگترین مرجع قالب وبلاگ


نظر سنجی
چه امتیازی به وبلاگ می دهیدتابلوی تبلیغات

شناخت تن انسان۷

شناخت تن انسان7

سیناپس SYNAPSE : چون همه قوس های رفلکس دارای سیناپس است از این رو ساختمان و مشخصات سیناپس ها بیان می شود. تکه های انتهایی در سیناپس ها محتوی تجمعی از میتوکندری است که احتمالا با فعالیت آنزیمی و مکانیسم های حمل یونی سرکار دارد. پروتوپلاسم تکه های محتوی و زیکول های کروی کوچک و فراوانی است که با تولید و آزاد کردن میانجی شیمیایی لازم برای انتقال امواج عصبی سر و کار دارد...

شناخت تن انسان7

سیناپس SYNAPSE : چون همه قوس های رفلکس دارای سیناپس است از این رو ساختمان و مشخصات سیناپس ها بیان می شود. تکه های انتهایی در سیناپس ها محتوی تجمعی از میتوکندری است که احتمالا با فعالیت آنزیمی و مکانیسم های حمل یونی سرکار دارد. پروتوپلاسم تکه های محتوی و زیکول های کروی کوچک و فراوانی است که با تولید و آزاد کردن میانجی شیمیایی لازم برای انتقال امواج عصبی سر و کار دارد. ماده انتقال دهنده شیمیایی هنگامی که یک موج عصبی به غشاهای پیش سیناپسی و پس سیناپسی توسط شکاف کوچکی از یکدیگر مجزا می شوند که انتقال در عرض این شیار توسط یک ماده شیمیایی به انجام می رسد و این امر باعث ایجاد فعالیت در نورون پس سیناپسی می شود.

شریان ها ARTERY : عبارت از رگ های خونی است که خون را از قلب به نقاط دیگر بدن هدایت می کند. شریان ها محکم و قابل ارتجاع هستند به طوریکه تحت تاثیر فشار خون باز و بسته می شوند. از این رو قادرند فشار خون سرخرگی را نشان داده و تعداد ضربان قلب را تعیین کنند. نبضی که در روی مچ دست حس می شود عبارت است از گشاد شدن دیواره شریان به واسطه گذر بیشتر خونی که از قلب به آن می رسد می باشد.

شش LUNG : عضوی است که به وسیله آن تنفس صورت می گیرد و تقریبا تمام حفره صدری را در برگرفته است. شش چون یک دستگاه تبادل گاز می باشد و قادر به جذب اکسیژن هوا است و آن را به خون می فرستد، از این گذشته اکسید دو کربن (ایندرید کربنیک) خون را گرفته و به هوای موجود در آلوئول ها می رساند.

از هر شش، دو سیاهرگ، خون اکسیژن دار به قلب می آورند.

شش ها از قسمت تحتانی گردن تا پرده ماهیچه ای که بدن را به دو قسمت می کند ادامه دارد و تقریبا شبیه مخروط هایی است که انتهای آنها باریک و انتهای تحتانی پهن است، هر شش از شش دیگر کاملا جدا است.

داخل شش شبیه اسفنج و وزنش نیز بسیار کم است زیر چند میلیون کیسه هوایی دارد. بسیار کشدار نیز می باشد از این رو شش ها به آسانی منبسط می گردند اما به محض این که رها شوند فورا به وضع اولیه خود باز می گردند.

دوازده دنده شش ها را احاطه کرده و حفظ می کند. شش ها خود به خود هوا را نمی مکند بلکه همه کار را دیافراگم و ماهیچه های قفسه سینه انجام می دهند.

طحال : محل طحال در پشت معده و انتهای لوزالمعده (طرف چپ بدن) است. میانگین طول طحال 12 سانتی متر است و از لحاظ شکل ظاهری تا حدی شبیه کلیه است. چون خون زیادی در آن روان است رنگش ارغوانی می باشد. طحال قبل از تولد و مدت کوتاهی پس از آن گلبول های سفید و قرمز می سازد اما بعدا این توانایی را از دست می دهد.

غدد GLAND : غده ها بر دو نوع است : 1- غده درون ریز که مجموعه ای از سلول های تخصص یافته ی ترشحی است و شبکه مویرگی (خونی) قوی دارد. سلول های ترشحی این غدد در تماس نزدیک با جدار مویرگ هاست. ترشحات این سلول ها (هورمون ها) ار دیواره مویرگ ها می گذرد و از راه خون به همه بدن می رسد.

2- غده بیرون ریز برعکس، ترشحات خود را از راه یک مجرای ویژه به بیرون از بدن (غدد عرقی) یا به درون بدن (غدد لوله گوارشی) می ریزد.

غدد مهم درو ریز عبارت است از هیپوفیز، پاراتیروئید، پانکراس فوق کلیوی، تیموس و غدد جنسی، در ضمن در دیواره معده و دوازدهه و همچنین در کلیه نیز سلول هایی به طور پراکنده وجود دارد که از خود هورمون هایی ترشح می کنند.

غدد هیپوفیز در قاعده مغز در پشت کیاسمای اپتیک چسبیده به کف بطن سوم در زین ترکی استخوان چپ قرار گرفته است و توسط کپسولی از بافت همبندی فیبری احاطه می شود.

نور هیپوفیز هورمون هایی که از هیپوفیز خلفی نوروهیپوفیز آزاد می شوند توسط تنه سلول های عصبی موجود در هسته های فوق بصری پاراوانتریکولر هیپوتالاموس تولید می گردند. این هورمون ها پس از تولید در طول آکسون ها به سوی نوروهیپوفیز سیر کرده و در این جا به طور موقت انبار می شود.

غده تیروئید در قسمت میانی جلوی گردن درست در زیر و کنار حنجره قرار دارد. غده تیروئید از دو لوب طرفی تشکیل شده که توسط باریکه ای به یکدیگر می پیوندند. تیروئید توسط دو کپسول احاطه شده است. جریان خون تیروئید بسیار فراوان است. رگ های لنفاوی در تیرویید بسیار است. یکی از هورمون هایی که توسط غده تیرویید تولید می شود تیروکسین است.

غده پاراتیروئید بر روی سطح خلفی غده تیرویید قرار گرفته است. خون شریانی از راه شریان های تیروئیدی تحتانی و تنه ها شریانی تیروئیدی گردنی یا به طور مستقیم از شریان های زیر چنبری دریافت می کند. رگ های لنفاوی به شبکه لنفاوی کپسول غده تیروئید ملحق شده و سپس به درون هر یک از غدد لنفاوی، تخلیه می شود.

غدد فوق کلیوی در بالای کلیه قرار گرفته است. هر غده از دو بخش تشکیل شده یکی قسمت قشری خارجی و دیگری قسمت مغزی داخلی، قشر فوق کلیوی قسمت اصلی غده را تشکیل می دهد.سه جریان به غدد فوق کلیوی خون می ریزند.

رگ های لنفاوی تنها در کپسول و تیغه های قسمت قشری یافت می شود.

استفاده از مطالب وبلاگ با ذکر نام منبع مجاز است.

پنجشنبه 4 مرداد 1386 نظرات :  بیان انتقادات و پیشنهادات

صفحات و مطالب گذشته
مجموعه قالب های وبلاگ۱
مجموعه قالب های وبلاگ۱
کاربرد های صلح آمیز انرژی هسته ای
رصدخانه های مهم ایران و جهان
نظریه انفجار بزرگ Big Bang
اصطلاحات و واژه های مهم فلسفی – سیاسی – علمی
شناخت تن انسان۱۰(تمام)
شناخت تن انسان۹
شناخت تن انسان۸
شناخت تن انسان۷
شناخت تن انسان۶
شناخت تن انسان۵
شناخت تن انسان۴
شناخت تن انسان۳
صادق هدایت
آمار و اطلاعات
بازدیدها:
امروز:
دیروز:
مجموع بازدیدها:
اطلاعات سایت:
پست ها:
نظرات:

نویسندگان :
مهدی سلطانی (19)

پیوندهای روزانه

خبرنامه
با عضویت در خبرنامه از بروزرسانی این وبلاگ با خبر شوید

جستجو گر
  

پشتیبان
با تشکر از گروه طراحان ایران قالب که مارا در ترجمه و ویرایش این قالب یاری نمودند

Biggest Weblog Template Center

 

صفحه اصلی |  تماس با ما |  پست الکترونیک |  اضافه به علاقه مندی ها |  زیباترین قالب های وبلاگPowered By Mihanblog & Translated By Ir-Template.Com

www.mashhadteam.ir